Atrakcje turystyczne w okolicy

Spacerowa trasa prowadząca wzdłuż Wetlinki po przez tereny nieistniejących wsi Jaworzec, Łuh i Zawój jest próbą ocalenia od zapomnienia ostatnich śladów dawnych mieszkańców tych ziem – Ukraińców, Polaków i Żydów. Przypomnieniem, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu Bieszczady tętniły życiem. I jednocześnie swego rodzaju hołdem złożonym tym wszystkich, którzy w dramatycznych okolicznościach musieli opuścić swoje domostwa wiosną 1947 r.
Wyciąg orczykowy w miejscowości Kalnica. Trzy trasy o różnym stopniu trudności, odpowiednio: niebieska: 850m, czerwona: 800m i czarna: 650m. Róznica wzniesień wynosi 100m. Trasy są naśnieżane i ubijane ratrakiem. Ponadto do dyspozycji gości przygotowane zostały duży parking, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, serwis nart oraz kawiarenka.
Zapraszamy na narty biegowe do Wetliny, która leży w sercu Wysokich Bieszczadów. W latach 2003-2006 ówcześni członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic (m.in. pp. Grażyna i Piotr Ostrowscy, p. Stefania Biegun oraz kilka innych osób) wytyczyli, przygotowali i oznakowali ok. 20 km tras do narciarstwa biegowego. Teraz staramy się te trasy dla Państwa utrzymywać w przyzwoitym stanie.
Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się do Majdanu k/Cisnej, gdzie znajduje się główna stacja Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej.
Sine Wiry to rezerwat krajobrazowy o powierzchni 450ha, znajdujący się na terenach dawnych wsi Łuh, Zawój i Polanki. Na rezerwat ten przypada kilkukilometrowy odcinek rzeki Wetlina, oraz południowe stoki wzgórza Połoma (776m n.p.m.) porośnięte głównie lasem bukowo-jodłowym. Najbardziej charakterystyczną, jedną z najpiekniejszych i najłatwiej dla turysty dostępną częścią rezerwatu jest przełom Wetliny przebijajacej się przez liczne progi skalne u stóp Połomy. Rezerwat to wielkie bogactwo flory, oraz żyjącej tu fauny.

Copyright © SSM Kalnica, 2013

Projekt i wykonanie: Przemysław Bogusz, Wetlina